Kur’an İkliminde Müzakereler 10 Ekim Pazar Günü Başlıyor
 
Kur'an İkliminde Müzakereler 10 Ekim Pazar Günü Başlıyor

Dördüncü dönemin ilk dersi Al-i İmran Suresiyle başlayacak.

Kur’an ikliminde Müzakereler, öncelikle “müzakere” yöntemiyle yürütülüyor. Bu yönüyle her bir ayetin ilmi arka planı tüm derinliği ile gün yüzüne çıkmış oluyor.  Kürsüdeki her hocanın kendi üslubuyla ve farklı bir yönden konuya yaklaşıyor olması programa ayrı bir güzellik katıyor. Anlatılanlar dilbilimle, tarihi gerçeklerle, felsefi açılımlarla, günümüzdeki muhtelif yaklaşım ve değerlendirmelerle irtibatlandırılarak zenginleşiyor, nükteler ve anlam derinlikleri ile süsleniyor. Bu yönlerden bakacak olursak böyle bir tefsir çalışmasının temel niteliği bir vaaz-ü nasihat değil, ilmi ve bilimsel bir tarz olmasıdır.

Kur’an ikliminde müzakereler programına katılmak Kitab’a yakın olmanın önemli bir basamağı. İlahi mesajı bir disiplin dairesinde ve derinliğine öğrenebilmek için bir zaruret. Nitekim bu çalışmayı takip ettikten sonra zaman zaman açıktan, zaman zaman da içten içe şöyle demekten alamıyor insan kendini: “Mushaf-ı şerifi öğrenme kastıyla okuduğumuz banca Latin harfli kitaplar, dinlediğimiz bunca kırık dökük sohbetler-seminerler, çektiğimiz bu kadar kaygı hep buraya (Kur’an ikliminde müzakereler programına) ulaşmamız içinmiş”

Ve şimdi bütün bu söylenenlerin üstüne şunu ifade etmeliyiz ki:

Bu ortama kendiniz gelin, aile efradınızı (küçüklü büyüklü tüm çocuklarınız dâhil) getirin, komşularınızı burayla tanıştırın, akrabalarınızı bu fırsattan uzak tutmayın, arkadaşlarınızla muhabbeti bu ortamlarda arttırın.

Selam ve dua ile…

Not: Program her hafta Pazar günü saat: 08.00′de başlayacaktır…

 
"Kur’an İkliminde Müzakereler 10 Ekim Pazar Günü Başlıyor" yorumları:
 

Yorum yapın