Afganistan’da Düşen Uçakta İHH’dan İki Kardeşimiz de Var
 
Afganistan'da Düşen Uçakta İHH'dan İki Kardeşimiz de Var
Afganistan’da düşen uçakta İHH İnsani Yardım Vakfı Asya Sorumlusu Faruk Aktaş ve İHH gönüllüsü yazar Bahattin Yıldız’ın da bulunduğu bildirildi.

Afganistan’da bir yolcu uçağı Kabil yakınlarında düştü. Pamir Havayolları’na ait uçakta 38 yolcu ve 5 kişilik mürettebat bulunuyordu.

Düşen uçakta İHH Güney Asya sorumlusu Faruk Aktaş ile Sovyet işgali sırasında Afgan cihadına katılan ve cihada ilişkin yazdığı yazı ve kitaplarla bilinen Bahattin Yıldız kardeşlerimizin de bulunduğu bildirildi.

Afganistan’da düşen Pamir Havayolları’na ait uçakta 38 yolcu ve 5 kişilik mürettebat bulunduğu bildirildi. Bir Afgan yetkili, uçağın Kunduz ile Kabil vilayetleri arasında seferde olduğu sıradakaybolduğunu bildirdi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Zemaray Başari, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, 38 yolcu ve 5 kişilik mürettebatın bulunduğu uçağın Salang Geçidi’nde düştüğünü, Pamir Havayollarının, uçakta çok sayıda yabancı olduğunu bildirdiğini söyledi. Başari, NATO öncülüğündeki birliklerden, insansız uçaklarla enkazın yerini belirlemeye yardım etmelerinin istendiğini belirtti. NATO öncülüğündeki birliklerin bir sözcüsü de enkazı aramak üzere bir uçakgönderildiğini bildirdi.

Kazanın nedeni bilinmiyor, ancak hava koşullarının etkili olabileceği ifade ediliyor. Pamir Havayolları, Afganistan’da genellikle iç hat seferleri yapan 3 özel havayolu şirketinden biri.

İHH’DAN AÇIKLAMA

İHH’dan yapılan yazılı açıklamada, Faruk Aktaş ve Bahattin Yıldız’ın İHH’nın Kunduz’da açmayı planladığı yetimhaneye arsa bulmak için bölgeye gittikleri belirtildi. Aktaş ve Yıldız, gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra Kabil’e dönmek için Pamir havayollarına ait uçağa binmişler, ancak uçak Kabil’e yaklaşık 100 kilometre mesafede düştü.

Bahattin Yıldız:

1956 Sivas doğumlu. 1975 yılında İzmir İmam Hatip lisesinden mezun oldu. 1987 yılında Erzurum İşletme Fakültesini bitirdi. Yazıları Mavera, Güldeste, Gurbet dergilerinde ve Milli Gazete’de yayınlandı. Dunyabulteni.com sitesinde yazarlık yapıyordu. Savaşan Afganistan, Cihad Günlüğü, Kar Çiçeği, Karda Ayak İzleri, Güllerin Vedası isimli kitapları yayınlandı. Üçü kız ikisi erkek beş çocuğu var.

Faruk Aktaş:

1974 Iğdır doğumlu. İlk, orta ve liseyi Iğdır’da okudu. Çok küçük yaşlarda babasını kaybetti. Yetim büyüdü. 2002 yılında Pakistan İslam Üniversitesi Şeriat Fakültesinden mezun oldu. Altı yaşında Muhammed Ferzan isimli bir çocuğu var. Ailesi İstanbul’da. 6 ay önce İHH’da çalışmaya başlamıştı. İngilizce, Arapça ve Urduca dillerini biliyordu.

 
"Afganistan’da Düşen Uçakta İHH’dan İki Kardeşimiz de Var" yorumları:
 

Yorum yapın